Profil poljoprivrede

plastenici u Vlasotincu

Odlični prirodni i klimatski uslovi čine opštinu Vlasotince veoma pogodnom za poljoprivredu. Poljoprivredno zemljište predstavlja najobimniji i najznačajniji resurs. Prostire se na površini od 15993 ha i obuhvata 51.93% teritorije opštine.

Zbog velike prostorne heterogenosti prirodnih faktora, koji se odražavaju na uslove za razvoj poljoprivrede izdvajaju se tri poljoprivredna područja: ravničarski ( do 300 mnv), brdsko planinski ( do 800 mnv) i planinski (preko 800 mnv). 

Proizvodnja višegodišnjih leguminoza (crvena detelina, lucerka) i sakupljanje sena sa prirodnih livada najzastupljeniji su vidovi ratarske proizvodnje u planinskom delu i predstavljaju osnovu proizvodnje krmnog bilja i stočne hrane u celini. Voćnjaci zauzimaju 717.79 ha, odnosno 10.51% obradivog zemljišta. Voćarska proizvodnja je zastupljena sa velikim brojem voćnih vrsta. Proizvodnja voća uglavnom se odvija u mešovitim zasadima i ekstenzivnom obliku (84.04%). Poslednjih godina beleži se uzlazni trend podizanja plantažnih voćnjaka. Trenutno u opštini ima 114.56 ha plantažnih voćnjaka.

Najzastupljenije voćne vrste su šljive (55.26%), jabuke i kruške (24.82%), višnje (7.49%), orasi i lešnici (7.60%) i bobičasto voće maline, borovnica, aronija (3.49%). Na području opštine postoje svi uslovi da se po kriterijumima kupaca, a naročito inostranih, organizuje proizvodnja voća (jagode, maline, kupine, višnje, trešnje i šljive).

Ravničarski deo, odnosno dolinsko-kotlinski predeo koji zauzima oko 20% poljoprivrednih površina, predstavlja najplodniji deo opštine. U ravničarskom delu opštine zastupljena je ratarska i povrtarska proizvodnja, a na brežuljcima po obodu kotline vinogradarstvo sa dugom tradicijom i voćarstvo. Najviše se gaje žita (75.90%), krompir (5.46%), povrće (6.40%) i krmno bilje (8.95%).

paradajz Vlasotince
Vinograd Vlasotince

Pod vinogradima se nalazi 410.71 ha od čega su stone sortezastupljene sa 7.03% i sorte za proizvodnju vina sa geografskim poreklom sa 2.12%. Stočarstvo je važna poljoprivredna aktivnost, međutim ima manji doprinos u agrarnoj ekonomiji, pre svega zbog ekstenzivnog načina gajenja.

Međutim, potencijali u vidu visoke zastupljenosti pašnjaka i livada u ukupnoj površini poljoprivrednog zemljišta, pružaju dobru osnovu za dalji razvoj. Proizvodnja mleka objedinjuje I proizvodnju tovnog materijala u govedarstvu. Preko 95% od ukupne proizvodnje mleka je kravlje mleko, dok je ostatak ovčije i kozije mleko.

Zahvaljujući očuvanoj životnoj sredini i relativno niskom stepenu zagađenosti, opština ima dobar potencijal za razvoj organske proizvodnje., pre svega zbog tradicionalnog načina poljoprivredne proizvodnje i činjenici da najveći procenat poljoprivrednog zemljišta u opštini pripada kategoriji čistih zemljišta. Investiranjem u organsku proizvodnju stvaraju se proizvodi sa dodatom vrednošću čiji je plasman izvestan na inostrana tržišta.

Opština Vlasotince teži da komparativne prednosti u poljoprivrednoj proizvodnji maksimalno valorizuje i da u saradnji sa investitorima stvori osnovu za funkcionalnu kooperaciju između poljoprivrednih gazdinstava i investitora. Na teritoriji opštine registrovano je 4130 poljoprivrednih gazdinstava i oni čine dobru osnovu za saradnju i stvaranje sigurne sirovinske baze za preradu.Stočarstvo u opštini je ekstenzivno nerazvijeno. Ukupan broj grla stoke u 2012.godini je bio 69.095 i to :goveda 2.246,svinje 7.034, ovce 2.045,živina 57770.