Профил пољопривреде
Одлични природни и климатски услови чине општину Власотинце веома погодном за пољопривреду. Пољопривредно земљиште представља најобимнији и најзначајнији ресурс. Простире се на површини од 15993 ха и обухвата 51.93% територије општине.
Због велике просторне хетерогености природних фактора, који се одражавају на услове за развој пољопривреде издвајају се три пољопривредна подручја: равничарски ( до 300 мнв), брдско планински ( до 800 мнв) и планински (преко 800 мнв).
Производња вишегодишњих легуминоза (црвена детелина, луцерка) и сакупљање сена са природних ливада најзаступљенији су видови ратарске производње у планинском делу и представљају основу производње крмног биља и сточне хране у целини. Воћњаци заузимају 717.79 ха, односно 10.51% обрадивог земљишта. Воћарска производња је заступљена са великим бројем воћних врста. Производња воћа углавном се одвија у мешовитим засадима и екстензивном облику (84.04%). Последњих година бележи се узлазни тренд подизања плантажних воћњака. Тренутно у општини има 114.56 ха плантажних воћњака.
Најзаступљеније воћне врсте су шљиве (55.26%), јабуке и крушке (24.82%), вишње (7.49%), ораси и лешници (7.60%) и бобичасто воће малине, боровница, аронија (3.49%). На подручју општине постоје сви услови да се по критеријумима купаца, а нарочито иностраних, организује производња воћа (јагоде, малине, купине, вишње, трешње и шљиве).
Равничарски део, односно долинско-котлински предео који заузима око 20% пољопривредних површина, представља најплоднији део општине.У равничарском делу општине заступљена је ратарска и повртарска производња, а на брежуљцима по ободу котлине виноградарство са дугом традицијом и воћарство. Највише се гаје жита (75.90%), кромпир (5.46%), поврће (6.40%) и крмно биље (8.95%).
Под виноградима се налази 410.71 ха од чега су стоне сортезаступљене са 7.03% и сорте за производњу вина са географским пореклом са 2.12%. Сточарство је важна пољопривредна активност, међутим има мањи допринос у аграрној економији, пре свега због екстензивног начина гајења.
Међутим, потенцијали у виду високе заступљености пашњака и ливада у укупној површини пољопривредног земљишта, пружају добру основу за даљи развој. Производња млека обједињује И производњу товног материјала у говедарству. Преко 95% од укупне производње млека је кравље млеко, док је остатак овчије и козије млеко.
Захваљујући очуваној животној средини и релативно ниском степену загађености, општина има добар потенцијал за развој органске производње, пре свега због традиционалног начина пољопривредне производње и чињеници да највећи проценат пољопривредног земљишта у општини припада категорији чистих земљишта. Инвестирањем у органску производњу стварају се производи са додатом вредношћу чији је пласман известан на инострана тржишта.
Општина Власотинце тежи да компаративне предности у пољопривредној производњи максимално валоризује и да у сарадњи са инвеститорима створи основу за функционалну кооперацију између пољопривредних газдинстава и инвеститора. На територији општине регистровано је 4130 пољопривредних газдинстава и они чине добру основу за сарадњу и стварање сигурне сировинске базе за прераду.Сточарство у општини је екстензивно неразвијено. Укупан број грла стоке у 2012.години је био 69.095 и то :говеда 2.246,свиње 7.034, овце 2.045,живина 57770.