Профил привреде
Општина Власотинце је позитиван пример средине у којој се правовремено препознају потенцијали привредних субјеката и брзо превазилазе административне препреке са којима се сусрећу инвеститори. У општини се убрзаним поступком издају грађевинске дозволе, а приликом израде планске документације посебна пажња се посвећује потребама инвеститора.
Привредну структуру општине карактеришу доминантна заступљеност традиционалних сектора индустрије (текстилна и електронска) као и грађевинарство и прехрамбено процесна индустрија. Економија општине лежи на 160 привредних субјеката (укључујући представништва и филијале) и преко 1100 предузетника.
Број привредних субјеката се из године у годину повећава и њихов највећи део чине мала и средња предузећа.
Од укупног броја запослених 42.27% ради у привреди, 42.28% у јавном сектору, док је у сектору услуга запослено 15.46%. Заступљена је конфекцијска производња, производња електронских уређаја, производња намештаја, производња папира и грађевинска индустрија. Од заната најзаступљенији су они који се тичу одржавања и поправки аутомобила, камиона, трактора и остале пољопривредне механизације (аутомеханичари, аутолимари, аутоелектричари, вулканизери...). Затим следе занати грађевинске струке (каменоресци, зидари, фасадери, столари...).
Заступљени су и сервиси за поправку кућних апарата, беле технике, рачунара и слично, затим угоститељи, пекари, посластичари, лимари, металостругари, фотографи и обућари. Прехрамбено-прерађивачка индустрија директно је везана за пољопривреду, која је снабдева основним сировинама, а обавља се млекарска, пекарска, млинарска и кланична производња у малим предузећима. Производња вина има традиционални карактер. Вина попут Племенке, Ружице и Грома су власотиначки брендови препознатљиви на балканском тржишту. Услужне делатности сконцентрисане су ка обављању трговине на мало и велико, угоститељству, извођењу грађевинских радова у високоградњи и нискоградњи, финансијском посредовању, осигурању и активностима у вези са некретнинама. У последњих десетак година, на територији општине остварено је више страних инвестиција, што је резултирало отварању производних погона и запошљавању више од 1200 радника.
Најважнији привредни субјекти у Власотинцу су Группо Фиорентино и Манифатура Еуропеа (Италија) у текстилној индустрији.
У електронској индустрији најважнији привредни субјекти су Елрад Сербиа д.о.о.(Словенија), Елрад WС-С д.о.о. (Словенија) и Грунер (Немачка).
У грађевинарству најважнији привредни субјекти су АБ КОП, ХСВ д.о.о., ПП Цементни производи, ГЗЗ Пионир.
Прехрамбено прерађивачку индустрију Власотинца чине Млекара Гложане (млеко и млечни производи) СЗПР СБ Валчић (производња меса и месних прерађевина). ММ Раставница (хлеб, пециво и други производи од теста).
Индустријска зона се односи на испарцелисано грађевинско земљиште опремљено неоп-ходном комуналном инфраструктуром, укључујући унутрашњу мрежу путева, снабдевање водом, канализацијом, струјом и телекомуникацијама. Индустријска зона Власотинце смештена је на западом ободу општине и генерално гравитира ка регионалном путу Власотинце-Лесковац. Величина индустријске зоне према Мастер урбанистичком плану Власотинца износи 57 ха, са
могућношћу проширења на 82ха. Планом детаљне регулације индустријске зоне Власотинце обухваћена је регулација простора на површини од 42.24 ха у оквиру девет блокова. Зона обухвата постојеће пословно-производне капацитете и земљиште намењено за изградњу нових капацитета, које својим функционисањем неће имати негативних утицаја на непосредно и шире окружење. У оквиру плана дефинисане су локације за "греенфиелд" и "броwнфиелд" инвестиције. Комунално инфраструктурна опремљеност индустријске зоне износи 32% ( 18 ха). На простору индустријске зоне тренутно се налази 13 домаћих и страних компанија, мотел, мали број стамбених објеката, бензинска станица и објекат електропривреде. Процењени број расположивих радника (технички квалификованих) за ову зону износи до 250 радника по хектару. Општина Власотинце нуди свим потенцијалним инвеститорима потпуно опремљено земљиште са уређе-ном инфраструктуром, водоводом, канализацијом, електричном мрежом и саобраћајницама у индустријској зони.